środa, 16 maja 2012

Placek z gruszkami

Przychodzi taki wieczór, gdy mamy ochotę na jakiś szybki i smaczny deser. Choć zapewniam, że fantastycznie smakuje o każdej porze i łagodzi wszelkie smutki. Uwielbiam kojący zapach podsmażanych gruszek z cukrem i wanilią. Oczywiście można zastąpić gruszki innymi owocami, bardzo dobrze się komponuje z jabłkami, ważne jednak, by były to owoce, które nie puszczają za dużo soków. Placek nie jest bardzo słodki i najchętniej podaję go z jogurtem greckim.

Przepis na placek

5 słodkich gruszek
3 jabłka
2 łyżki masła
3 łyżki cukru (według uznania)
1 łyżeczka cukru waniliowego
kilka kropel olejku waniliowego
skórka starta z 1 cytryny

Na ciasto

200 g pszennej mąki
100 g masła
ok. 50 ml mleka
2-3 łyżki cukru (według uznania)

do podania jogurt grecki

Przygotowanie:

Podczas, gdy podgrzewa się piekarnik do 200 stopni, obieram gruszki i jabłka ze skórki, usuwam gniazda i kroję na cząstki około 2 cm. Podsmażam owoce na patelni z roztopionym masłem, cukrem, olejkiem i skórką z cytryny na niewielkim ogniu, mieszając. Zapach jest boski. Po 10 minutach przekładam owoce na tartownicę, nie wlewając jednak nadmiaru soku z owoców i mogę zrobić ciasto.
Łączę mąkę z masłem i cukrem, a następnie dolewam odrobinę mleka, tylko tyle, by ciasto dało się wałkować i nie było zbyt miękkie. Rozwałkowuję ciasto na okrągłą formę, tak by przykryć nim z wierzchu owoce w tartownicy. Brzegi wsuwam do środka. Ciasto nacinam nożem, posypuję łyżką cukru i wstawiam do piekarnika na 25 minut. Bardzo proste i pyszne!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz